Kto jako nie dziecko nie chciał mieć własnego domku na drzewie? Niestety, na to mogą pozwolić sobie tylko te osoby, które posiadają własny ogródek czy działkę, a na nim odpowiednich rozmiarów drzewo. Budowa domku nie jest może tak łatwa i banalna jak budowa domku dla lalek, ale nie jest też aż taka trudna.

Przede wszystkim trzeba wybrać drzewo mocne o silnych i grubych gałęziach. Wcale nie musi być wysokie. Domek nie powinien być ulokowany za wysoko, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy w czasie zabawy. Dla bezpieczeństwa, pod domem można ustawiać specjalny materac. Warto pamiętać, że domek na drzewie może być prosty, dzieci nie wymagają od nas luksusowych posiadłości.

Coraz więcej firm specjalizuje się nie tylko w budowie placów zabaw dla dzieci, drewnianych domków narzędziowych, ale także w projektowaniu i budowaniu drewnianych domków na drzewie. Warto pamiętać, że projekty, które znajdziemy w sieci lub w katalogach, to często zaledwie jakiś zarys pomysłu, który można jeszcze śmiało modyfikować według upodobań.

Domek na drzewie będzie świetną alternatywą do namiotu czy nawet letniego domku za miastem. Jeśli domek a drzewie będzie odpowiednio duży i solidnie zbudowany, może pomieścić mnóstwo osób. Można zdecydować się na domki otwarte, z których można obserwować niebo oraz okolicę, oraz na domki zamknięte: z oknami, dachem, drzwiami, nawet okiennicami.

Chyba nie trzeba dodawać, że domek na drzewie powinien być przede wszystkim bezpieczny oraz  solidnie wykonany, z dobrych materiałów. Ponieważ jest to konstrukcja osadzona na pewnej wysokości, warto dla podniesienia bezpieczeństwa dzieci rozsypać na podłożu w obrębie domku, warstwę kory bądź piasku, które na pewno zamortyzuje ewentualny upadek. Trzeba pamiętać, że te konstrukcje przeznaczone są dla starszych dzieci, jednak warto być zabezpieczonym przed każdą ewentualnością.

Co zrobić jeżeli w naszym ogródku nie ma jeszcze solidnego drzewa?

Bez obaw, domek można zbudować na specjalnych słupach, które podtrzymają konstrukcję. W zależności od tego jakie drzewa mamy posadzone i w jakieś są odległości od siebie, domek na słupach można tak umiejscowić, aby – gdy drzewa urosną – pięknie mieścił się miedzy nimi.