Domek gospodarczy, czy też na narzędzia, to niezbędna budowla przy domkach letniskowych lub w ogródkach. Zalet takiego domku jest bez liku. Najważniejszą jest fakt, iż jest to miejsce na wszystkie potrzebne narzędzia oraz przybory, które często zajmują mnóstwo miejsca w altance lub domu. Często nie mamy dodatkowej przestrzeni na kosiarkę, młotki, motyki i wiele innych rzeczy, których nie używamy na co dzień.

Ponieważ tego typu domki są niewielkie, z ogromną łatwością można je budować samodzielnie. Dobrze jest wcześniej zrobić rozeznanie wśród różnego rodzaju przybudówek i domków. Trzeba wybrać między domkiem drewnianym czy murowanym. Szybciej i łatwiej będzie zbudować domek z drewna. Ale wtedy także trzeba wybrać między balami lub płytami drewnianymi.

Budowa własnego domku na narzędzia

Przede wszystkim trzeba wybrać miejsce. Podłoże musi być starannie przygotowane. Mocny fundament zapewni trwałość i bezpieczeństwo. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na wilgoć. Jeśli zdecydujemy się na domek drewniany, to fundament nie musi być za głęboki. Dom murowany wymaga fundamentu, który będzie odpowiednio zaizolowany. Drewniana konstrukcja jest znacznie prostsza w przygotowaniu i budowaniu. Zaczyna się od postawienia szkieletu, który następnie należy obłożyć płytami.

O czym należy pamiętać budując niewielki drewniany domek?

Prawidłowa impregnacja drewna to podstawa. Bardzo ważne są także specjalne środki przeciwpożarowe. Drewno jest niesamowicie łatwopalne, dlatego trzeba pamiętać o odpowiednich środkach, które mają działać ochronnie.

Równie ważne jest zabezpieczenie domku przed włamaniami. Porządny zamek oraz dobrej jakości kłódka to podstawy. Można się pokusić o zamontowanie czujnika ruchu połączonego z lampą, który z pewnością odstraszy nieproszonych gości.

Domek na narzędzia ogrodnicze nie zawsze musi być wcale osobno stojącym pomieszczeniem. Doskonale sprawdza się też wydzielenie w działkowej altance o zabudowanych ścianach części na narzędzia. Jeśli jej wnętrze dobrze rozplanujemy, zmieści się tam naprawdę dużo przedmiotów.

Jeśli posiadamy drewniany domek na własnej ziemi, można stworzyć specjalną przybudówkę, jednolitą pod kątem konstrukcyjnym i kolorystycznym z domem. Jeśli w ogródku lub na działce stoi tzw. letnia kuchnia, również do niej można dobudować przylegający zabudowany, funkcjonalny schowek.