Drewniane domy z bali to najczęściej spotykany rodzaj domków do wynajęcia oraz domków letniskowych, które możemy spotkać w górach. Istnieje wiele różnorodnych i naprawdę pięknych projektów drewnianych domów z bali. W porównaniu z domami z płyt OSB, wydają się masywniejsze, często są też większe i budowane w stylu góralskim.

Warto wiedzieć, że domy z bali raczej nie są wykorzystywane jako domy całoroczne, znacznie częściej są to typowe domki letniskowe. Nie da się ukryć, że dom z bali wymaga odpowiedniej konserwacji, impregnacji oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, odpowiednich metod ogrzewania.

Jakie są zalety domów z bali?

W porównaniu z innymi drewnianymi domkami, budowa domu z bali nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Istnieje szeroka oferta tego typu domków, najczęściej wybierane są gotowe domki, które wystarczy przewieźć i postawić w odpowiednim miejscu. Oczywiście, wymagają podłączenia prądu, stworzenia hydrauliki i ogólnie zadbania, ale nie trzeba ich stawiać „od podstaw”. Możemy zdecydować się zarówno na domek gotowy, jak i na budynek w stanie surowym.

Z jakich bali buduje się dom?

W Polsce wykorzystuje się głównie cztery odmiany bali:

pełne – z litego drewna, mogą być pełne, zaokrąglone dwustronnie, klasyczne lub prostokątne;

klejone – bale powstają poprzez sklejenie ze sobą przynajmniej dwóch cieńszych elementów drewna;

izolowane – bale o grubości 5-20 cm, stosowane przy domach, które chcemy ocieplać;

warstwowe – wykonane z okładzin drewnianych i wypełnione materiałem izolacyjnym: pianką poliuretanową, styropianem lub wełną mineralną.

Jeśli chodzi o bale warstwowe, wśród nich pojawia się wiele nowych rozwiązań, które sprawiają, że domki z bali są nie tylko tańsze, ale i bardziej funkcjonalne.

Domy z bali buduje się bez gwoździ, a poszczególne bale łączy się za pomocą drewnianych dybli lub metalowymi szpilami. Narożniki domów z bali pełnią istotną rolę konstrukcyjną, od ich prawidłowego wykonania zależy izolacyjność cieplna ścian domu. Bale mogą być w nich łączone na różne zamki ciesielskie, od których zależy ostateczny efekt wizualny. Belki wewnątrz domu po wcześniejszym wygładzeniu możemy pokryć warstwą naturalnego wosku pszczelego, dzięki czemu zabezpieczymy je przed zabrudzeniami.